ENDÜSTRİYEL TASARIM TESCİLİ

Günlük hayatımızın her anında bize eşlik eden, hayatımızı kolaylaştıran her türlü ürün ve ya ürün parçaları; hayatımıza renk katan, estetik duyularımıza hitap eden desenler, süslemeler, endüstriyel tasarımlardır.

Tasarımınızı takdirle karşılayanlar olduğu gibi, taklit ederek ticari kazanç elde etmek isteyenler de olacaktır. Taklitleri önlemek için tek çözüm Endüstriyel Tasarım Tescil işlemidir. 

Tasarım Tescili hakkı ile üçüncü kişiler Tescilli Tasarımların sahibinin izni olmaksızın bu tasarımları üretemez, piyasaya sunamaz, satamaz, ithal edemez, ticari amaçla kullanamaz ve ya bu amaçlarla elde bulunduramaz. 

Tasarım haklarına tecavüz durumlarında hapis ve para cezasına, ayrıca iş yerlerinin bir yıldan az olmamak üzere kapatılmasına ve aynı süre ticaretten men edilmelerine karar verilir.

 

Endüstriyel Tasarım Tescilinin Geçerliliği

Endüstriyel yolla veya elle üretilen "yeni olan" ve "ayırt edici niteliğe" sahip olan bütün ürünlerin görünümleri tasarım tesciliyle koruma altına alınabilmektedir.

• Yenilik; Dünyanın herhangi bir yerinde 1 yılı geçkin bir süredir piyasada olmaması
• Ayırt Edici Nitelik; İki ürün yan yana konulduğunda normal bir tüketicinin iki ürünü ayırt edebilmesi için gerekli olan farklılıklar

Tescilli tasarımların koruma süresi başvuru tarihinden itibaren 5 yıldır. Koruma süresi, tescilin beşer yıllık dönemler halinde yenilenmesi suretiyle 25 yıla kadar uzatılabilir.

Endüstriyel Tasarım Tescili ulusal bir koruma sağlamaktadır. Tasarım koruması sadece tasarımın tescil edildiği ülke sınırları içerisinde geçerlidir.

 

Endüstriyel Tasarım Tescilinin Sağladığı Faydalar

• Piyasada taklitlerinizin olmasını engelleyerek rekabet gücünüzü arttıracaksınız.
• Tescilli tasarımlar aynı zamanda özgün tasarımlar sayılacağı için tercih edileceksiniz.
• Tüketici tarafından resmi olarak tescil ile korunan ürünler neticesinde firmanıza güven oluşturacaksınız.
• Piyasada benzer ürünlerle karşılaştığınızda “taklitçi” değil bizzat yaptırımlarda bulunabilecek taraf olabileceksiniz.